Dowiedz się
Kim jest pilot wycieczek?

Pilot wycieczek to osoba, która pilotuje wycieczki krajowe i zagraniczne (tzw. imprezy turystyczne). Do jego zadań należy:

czuwanie, w imieniu organizatora turystyki, nad sposobem świadczenia usług na rzecz klientów,

przyjmowanie od nich zgłoszeń dotyczących związanych z tym uchybień,

sprawowanie nad klientami opieki w zakresie wynikającym z umowy,

wskazywanie lokalnych atrakcji oraz przekazywanie podstawowych informacji dotyczących odwiedzanego kraju i miejsca.

Young female traveler with italian flag standing on the bridge in the centre of Trieste city in Italy. Promoting tourism in Italy
Sprawdź
Jakie są wymagania?

musisz być pełnoletni

musisz być niekarany

za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek

musisz mieć wykształcenie min. średnie

Czy muszę mieć wykształcenie kierunkowe? photo

Czy muszę mieć wykształcenie kierunkowe?

Pilot wycieczek nie musi mieć wykształcenia branżowego, czyli nie musi kończyć szkoły lub studiów na kierunku turystyka i rekreacja.
Wykształcenie pilotów wycieczek jest różne, od kierunków humanistycznych, poprzez lingwistyczne aż do technicznych i ścisłych. W pracy pilota wycieczek przydatna jest wiedza z różnych obszarów, zatem Twoje wykształcenie, nawet jeżeli nie jest związane z turystyką, może być pomocne w zawodzie pilota wycieczek.
Czy jest górna granica wieku? photo

Czy jest górna granica wieku?

Nie ma górnej granicy wieku, aby móc pracować jako pilot wycieczek.
W zawodzie pracują osoby w różnym wieku – młodsze i starsze. Dla niektórych jest to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, dla innych zajęcie na emeryturze. Praca pilota wycieczek wiąże się z nieustannym przemieszczaniem się, wysiłkiem fizycznym i psychicznym, pobytem w zmieniających się warunkach klimatycznych czy sterach czasowych, zatem decydują się na pracę w tym zawodzie weź pod uwagę stan swojego zdrowia.
Zapytasz
Czy trzeba ukończyć kurs pilota wycieczek?
Nie, jednak udział w kursie pilota wycieczek daje możliwość zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do prawidłowego wykonywania obowiązków zawodowych.

 

Zawód pilota wycieczek to trudne i odpowiedzialne zajęcie. Wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Pilot wycieczki musi m.in. przekazywać informacje w zrozumiały i ciekawy sposób; kontrolować świadczenia zamówione przez biuro; zarządzać grupą czy reagować w sytuacjach nagłych, awaryjnych i kryzysowych.

 

Podstaw zawodu można nauczyć się na kursie pilota wycieczek.

Dowiedz się więcej na temat kursu pilota wycieczek.

Team collaboration meeting start up concept. Male and female diversity young people studying working together
Przekonaj się
Czy muszę mieć uprawnienia?

Nie.

Do końca 2013r. wydawane można było uzyskać uprawnienia pilota wycieczek (przez wielu nazywane licencją pilota wycieczek). Piloci wycieczek posiadali legitymację i identyfikator wydane przez Urząd Marszałkowski. Jednak od 2014r. egzaminy państwowe nie są organizowane, nie są wydawane nowe uprawnienia, legitymacje i identyfikatory.

pencil

Aktualnie można potwierdzić kwalifikację pilota wycieczek i uzyskać certyfikat z określonym poziomem Polskiej i Europejskiej Ramy Kwalifikacji.

Test
Czy pilot wycieczek musi znać język obcy?
Nie. Pilot wycieczek może pilotować imprezy turystyczne po Polsce w języku polskim. Znajomość języka obcego będzie potrzebna jeżeli chcesz pilotować wycieczki zagraniczne lub obcokrajowców w Polsce.

 

Organizator turystyki organizujący wycieczki za granicą jest obowiązany zapewnić opiekę pilota wycieczek posiadającego znajomość języka powszechnie znanego w kraju odwiedzanym lub języka uzgodnionego z kontrahentem zagranicznym. Organizator turystyki organizujący wycieczki dla turystów z zagranicy jest obowiązany zapewnić usługi przewodnika turystycznego i opiekę pilota wycieczek posiadających znajomość języka obcego umożliwiającą swobodny kontakt z uczestnikami lub języka uzgodnionego z kontrahentem zagranicznym.

 

Znajomość języka obcego uzależniona jest m.in. od kraju, do którego będziesz pilotować wycieczki czy wymagań określonych przez biuro podróży, dla którego będziesz pracować (czytaj więcej).

languages
Jaki dokument potwierdza znajomość języka obcego? photo

Jaki dokument potwierdza znajomość języka obcego?

Znajomość języka obcego dokumentuje się:
• dyplomem ukończenia studiów filologicznych, • dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, • świadectwem ukończenia szkoły z obcym językiem wykładowym za granicą, • dokumentem poświadczającym znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Osoby, które nie posiadają honorowanych dokumentów, mogą zdawać egzamin ze znajomości języka obcego przed komisją egzaminacyjną języków obcych, powołaną przez marszałków województw. Pamiętaj, że język obcy to oddzielna kwalifikacja. Znajomość języka obcego w zawodzie pilota wycieczek jest dodatkowym atutem a nie obowiązkiem.
Traveler woman with suitcase over isolated blue background thinking an idea
Pracować jako
Pilot wycieczek krajowych czy zagranicznych?
Pilot wycieczek może pilotować wycieczki krajowe lub zagraniczne. Jest wiele osób, które pracują wyłącznie w Polsce i specjalizują się w obsłudze wycieczek krajowych (np. szkolnych, senioralnych, itd.). Inni wybierają dalsze kierunki; pilotują różnego typu grupy.

 

To wymaga od nich nieustannej nauki, pozyskiwania kolejnych informacji, skrupulatnego i czasochłonnego przygotowania do każdego wyjazdu. Trudno znać się na wszystkim, dlatego wielu pilotów wycieczek koncentruje się na pracy na kierunku który zna, lubi i dobrze się czuje.

 

Pilot wycieczek może specjalizować się pod względem np. kierunku, który obsługuje (np. Polska lub inny, wybrany kraj); rodzaju imprezy (np. wycieczki przyjazdowe do Polski lub wyjazdowe za granicę); specyfiki grupy (np. wycieczki szkolne, studenckie, biznesowe, pielgrzymkowe, itd.) czy środka transportu (wycieczki autokarowe, lotnicze, rejsy).

Test
Gdzie szukać pracy jako pilot wycieczek?
Najczęściej pilotów wycieczek zatrudniają organizatorzy turystyki, czyli biura podróży, które organizują wycieczki.

 

Oferty pracy dostępne są m.in.:
bezpośrednio na stronach biur podróży (np. Itaka, Rainbow, Grecos),
w dedykowanych serwisach branżowych (np. Praca Kadry Turystyki),
social media.

 

Piloci wycieczek najczęściej zatrudniani są na umowę-zlecenie lub wystawiają faktury w ramach rejestrowanej lub nierejestrowanej działalności gospodarczej. Otrzymują wynagrodzenie za tzw. „dniówkę”, czyli dzień pracy, w którym pracowali. Stawki są różne i zależą od kilku zmiennych, np. biura podróży; czasu trwania, typu i programu imprezy turystycznej czy też doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji pilota wycieczki.

courses_01
Zastanawiasz się
Dlaczego warto zostać pilotem wycieczek?
Małgorzata Sówka photo

Małgorzata Sówka

pilotka wycieczek
Od wielu lat pracuję w szkole; po wielu latach zastanawiania się, czy to jest odpowiednia chwila, wreszcie podjęłam decyzję aby zostać pilotem wycieczek. Od kilku miesięcy jeżdżę z grupami młodzieży, seniorów a także grupami biznesowymi. Realizuje się każdego dnia!
Izabela Tomella photo

Izabela Tomella

pilotka wycieczek
Kocham podróżować i szukałam pracy, która da mi możliwość połączenia pracy z wyjazdami. Pilot wycieczek to niebanalny zawód, dla ludzi ciekawych świata!

Styl życia

to życie na walizkach, w ciągłej podróży;

to praca, która nieustannie rozwija, uczy i daje ogromną satysfakcję.

Możliwość podróżowania

to praca, która daje mnóstwo możliwości: podróżowania po świecie, odwiedzania popularnych miejsc, poznawania ludzi, historii czy codziennego życia.

Odpowiedzialny zawód

to także bardzo trudna i odpowiedzialna profesja, dlatego jeżeli chcesz zostać pilotem wycieczek na wstępie zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci pilotować pierwsze, i kolejne wycieczki.
#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_title { color: #182d55; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper:hover .infobox_title { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_content { color: #898989; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper:hover .infobox_content { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_icon { color: #182d53; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper:hover .infobox_icon { color: #1489cc; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper { background: -webkit-radial-gradient(100% 110%, circle farthest-corner, 10%, #182d53 50%);background: radial-gradient(circle farthest-corner at 100% 110%, #182d53 10%, #182d53 50%); }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper:after { content: ''; background: #182d53 }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper { background-image: url(https://pilotowanieimprezturystycznych.pl/wp-content/uploads/2019/07/info_box_011.jpg); background-position: left top; background-repeat: no-repeat; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper { padding-top: 58px !important;padding-right: 40px !important;padding-bottom: 55px !important;padding-left: 40px !important;border-radius: 10px !important; }#iguru_infobox_66a10eb31ce12 .infobox_wrapper{box-shadow: 6px 5px 25px 0px rgba(0,0,0,0.08);}#iguru_infobox_66a10eb31ce12:hover .infobox_wrapper{ box-shadow: none; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_title { color: #182d55; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper:hover .infobox_title { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_content { color: #898989; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper:hover .infobox_content { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_icon { color: #182d53; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper:hover .infobox_icon { color: #1489cc; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper { background: -webkit-radial-gradient(100% 110%, circle farthest-corner, 10%, #182d53 50%);background: radial-gradient(circle farthest-corner at 100% 110%, #182d53 10%, #182d53 50%); }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper:after { content: ''; background: #182d53 }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper { background-image: url(https://pilotowanieimprezturystycznych.pl/wp-content/uploads/2019/07/info_box_021.jpg); background-position: left top; background-repeat: no-repeat; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper { padding-top: 58px !important;padding-right: 40px !important;padding-bottom: 55px !important;padding-left: 40px !important;border-radius: 10px !important; }#iguru_infobox_66a10eb31db42 .infobox_wrapper{box-shadow: 6px 5px 25px 0px rgba(0,0,0,0.08);}#iguru_infobox_66a10eb31db42:hover .infobox_wrapper{ box-shadow: none; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_title { color: #182d55; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper:hover .infobox_title { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_content { color: #898989; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper:hover .infobox_content { color: #ffffff; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_icon { color: #182d53; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper:hover .infobox_icon { color: #1489cc; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper { background: -webkit-radial-gradient(100% 110%, circle farthest-corner, 10%, #182d53 50%);background: radial-gradient(circle farthest-corner at 100% 110%, #182d53 10%, #182d53 50%); }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper:after { content: ''; background: #182d53 }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper { background-image: url(https://pilotowanieimprezturystycznych.pl/wp-content/uploads/2019/07/info_box_031.jpg); background-position: left top; background-repeat: no-repeat; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper { padding-top: 58px !important;padding-right: 40px !important;padding-bottom: 55px !important;padding-left: 40px !important;border-radius: 10px !important; }#iguru_infobox_66a10eb31e5a2 .infobox_wrapper{box-shadow: 6px 5px 25px 0px rgba(0,0,0,0.08);}#iguru_infobox_66a10eb31e5a2:hover .infobox_wrapper{ box-shadow: none; }